GÜNDEMİ TAKİP EDİN

Haberler

Su Tüketi̇mi̇ni̇ Artırmanın Yolları

HEPİMİZ BİLİYORUZ, SU HAYATIN KAYNAĞI. VÜCUT İÇİN DE ÖYLE. VÜCUDUN SUSUZ KALMASI CİLT PROBLEMLERİNDEN (KURU CİLTLER HEPİMİZİN KABUSU...) BÖBREK RAHATSIZLIKLARINA KADAR CİDDİ SAĞLIK SORUNLARINA NEDEN OLABİLİR. ÖZELLİKLE YAZ AYLARINDA SU KAYBININ FAZLA OLMASI NEDENİYLE, SU TÜKETİMİNİN ARTIRILMASI İSE BURADA ÖNEMLİ BİR NOKTA HALİNE GELİYOR.

Su oksijenden sonra insan yaşamı için en önemli yaşam kaynağı. Vücudumuzun yaklaşık %70´i, kanın %83´ü, kemiklerin %22´si, beynin ve kasların ise %75´i sudan oluşuyor. Kanı hepimiz biliyorduk da diğerleri de aımsanmayacak noktada. Sağlıklı bir insan haftalarca yemek yemeden yaşamını devam ettirebilir ama susuzluğa dayanma süresi sadece birkaç gün. Vücut ağırlığının %10´undan fazla sıvı kaybetmesi şiddetli halsizlik ve sıcak çarpmasına dahi neden olabiliyorken, %20 kayıpta ise yaşam tehlikeye giriyor.

Suyun vücudumuzdaki fonksiyonları ise saymakla bitmiyor; besin maddelerinin hücrelere taşınması, toksinlerin atılması, kan hacmini oluşturması, vücut ısısını koruması, göz, ağız, burun ve deri yapısının nemliliğini sağlaması ve daha fazlası. Bu nedenle vücudun su ihtiyacını karşılamak elzem. Ama herkes çok su tüketemeyebiliyor, bu durumda kaybolan sıvıyı geri getirmenin başka bir yolu yok mu? Elbette var. Su, kaybettiğimiz sıvıyı yerine koymanın en önemli yollarından bir olsa da tek kaynak değil, su dışında sıvı kaybına en çok destek sağlayanların başında meyve-sebze geliyor ve uzmanlar günde 5 porsiyon meyve-sebze tüketilmesini öneriyor.

Çay, Kahve ve Bitki Çayları Su Yerine Geçmez!
Yetişkin bir insanın günlük ortalama su ihtiyacı 8-10 bardak kadardır. Ancak bu sıcak ve nemli günlerde vücuttaki sıvı kaybı daha da artar. Bu nedenle kaybedilen sıvının mutlaka yerine konması gerekir. Ama sıvı formundaki her şey su yerine geçmez. Bu noktada bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri çay, kahve ve bitki çaylarının sıvı ihtiyacını karşılamadığı ve su yerine geçmediğidir. Aksine bu içecekler idrar söktürücü etkiye sahip oldukları için vücuttan daha fazla sıvı atılmasına neden olurlar.

Sebze ve Meyveleri Beslenmenize Ekleyin
Diğer yandan sıvı ihtiyacını karşılamaya destek olmak adına sebze ve meyveler sizin için hem sulu hem de serinletici yardımcılar olacaktır. Su içeriği yüksek olan besinleri beslenmenize ekleyebilirsiniz. Örneğin; salatalık, domates, kabak, biber, marul gibi sebzeler ile kavun, karpuz, çilek gibi meyvelere beslenmenizde daha çok yer vererek sıvı ihtiyacınıza destek olabilirsiniz. Bu yüzden günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketimine özen göstermeyi ihmal etmeyin.

Su Tüketimini Artırmanın Başka Yöntemleri De Var
Suların içine salatalık, çilek, nane yaprağı, limon, kabuk tarçın gibi besinleri ekleyerek onlara aroma verilebilir ve suyunuzu daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Hiçbir tadı olmayan sudan bardak bardak içmek istemiyorum diyenler için ideal bir çözüm olacaktır. Her sabah kalktığınızda mutlaka 1 bardak su için. Çalışma masanızda, çantanızda, yatağınızın başında, arabanızda her zaman ulaşılabilecek şekilde su bulundurun. Her gece yatmadan önce mutlaka 1 bardak su için. Telefonunuza su içmeyi hatırlatacak bir aplikasyon yükleyin.

Haberlere dön